Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Jest pozwolenie na budowę dworca Bydgoszcz Główna

08.01.2014

W Bydgoszczy ma powstać nowoczesny i dostosowany do najwyższych standardów dworzec kolejowy. Uzyskano już pozwolenie na budowę nowego obiektu. W najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne.

- Inwestycja w Bydgoszczy to jeden z najnowocześniejszych projektów dworcowych w Polsce. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców stworzyliśmy koncepcję, która jest owocem konsultacji pomiędzy PKP S.A., władzami Miasta i szerokim gronem ekspertów – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. – Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wkraczamy teraz w najważniejszą fazę inwestycji, czyli przebudowę obiektu.

Podpisane właśnie pozwolenie na budowę umożliwi rozpoczęcie procedury wyboru generalnego wykonawcy oraz realizację prac modernizacyjnych. Jeszcze w styczniu ma zostać rozpisany przetarg na wybór wykonawcy. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w II kwartale 2014 r.

- Uroczystość wręczenia pozwolenia na budowę Dworca Głównego PKP w Bydgoszczy to dla mnie jako włodarza Miasta wyjątkowy dzień – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Bardzo się cieszę, że zgodnie z wcześniej złożonymi deklaracjami, przy wyborze projektu Dworca PKP S.A. wzięły pod uwagę przekazane przez nas sugestie. Doceniamy ich otwartość i przychylność w tej sprawie. Dworzec na co dzień będzie służył przede wszystkim bydgoszczanom i dlatego tak ważne jest, aby spełniał ich oczekiwania. Mam nadzieję, że po przebudowie bydgoski dworzec kolejowy będzie kolejnym niebanalnym budynkiem na planie miasta, z którego bydgoszczanie będą dumni.

Prace będą prowadzone zgodnie z wybraną wcześniej koncepcją Inside Outside, autorstwa firmy Allplan. Najnowsze wizualizacje obejmują nie tylko zewnętrzny wygląd dworca, ale również ujęcie wnętrz nowego obiektu. Przedstawiane wcześniej koncepcje zostały również uzupełnione o rozwiązania funkcjonalne na zmodernizowanym dworcu.

- Wierzę, że zmodernizowany dworzec nie tylko zwiększy komfort podróżujących, ale  stanie się kolejną wizytówką wojewódzkiego miasta – mówi Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski. - Cieszę się, że architektura dworca zyska nowy wygląd, gdzie klasyka przenika się z nowoczesnością. Inwestorom życzę, aby realizacja budowy przebiegała szybko i sprawnie, a nasi mieszkańcy chętnie wybierali podróż koleją.

Całościowy koszt inwestycji to ok. 197 mln zł. Założenia projektowe przewidują, oprócz przebudowy budynków, gruntowną modernizację przejścia podziemnego wraz z peronami i uporządkowanie przestrzeni wokół stacji. Przebudowany dworzec zostanie udostępniony pasażerom pod koniec 2015 roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ