Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Obsługa podróżnych w całości przeniesiona na nowy dworzec Kraków Główny

28.02.2014

Już od poniedziałku (3 marca br.) wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych przejmie w całości nowy dworzec Kraków Główny. W pobliżu starego budynku stanie specjalny punkt informacyjny, w którym podróżni będą mogli dowiedzieć się szczegółów o wprowadzanych zmianach. Pomocą służą również mobilni informatorzy.

Tablice informacyjne pomagające pasażerom w dotarciu na nowy dworzec znajdują się już m.in. na wszystkich peronach; w tunelu „Magda”; na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego; przy wejściu na nowy dworzec od ul. Bosackiej oraz przy wejściu do Galerii Krakowskiej. Specjalne oznaczenia podłogowe kierujące do podziemnego obiektu zamieszczono również wewnątrz centrum handlowego.

Od poniedziałku między starym dworcem a Galerią Krakowską stanie punkt informacyjny dla pasażerów. Pomocy udzielać będą również mobilni informatorzy przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Podróżnym udostępnione zostaną ulotki informacyjne z mapką dojścia do nowego dworca. Podobna mapa znajduje się już przed budynkiem starego dworca.

Wszystkich pasażerów zapraszamy do korzystania z nowego, podziemnego dworca Kraków Główny. Podróżni mają tam do dyspozycji 28 kas biletowych, 4 biletomaty, Centrum Obsługi Klienta i punkty informacyjne. W każdej chwili pomocą podróżnym służą również pracownicy Nowego Biura Dworca.

Dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie cztery wejścia zapewniają łatwy dostęp podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się. W budynku znajdują się dwie pochylnie, którymi można dostać się do holu głównego, oraz jeden podnośnik automatyczny. Na pięć peronów oraz parking dla aut można się dostać jedną z 10 wind lub 15 ciągów schodów ruchomych. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych przygotowano 7 kas. Wszystkie najważniejsze punkty dworca są połączone specjalnymi ścieżkami dla osób niewidomych. Ponadto na terenie obiektu znajdują się przyciski SOS, dzięki którym, w razie potrzeby, można przywołać pomoc.

Na trzech antresolach zlokalizowane są poczekalnie z widokiem na cały dworzec. Na terenie kompleksu znajduje się przestrzeń komercyjna z kilkudziesięcioma punktami handlowymi i gastronomicznymi.

Nowy dworzec jest jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Obiekt integruje kolej lokalną, dalekobieżną, dworzec autobusowy i komunikację miejską. Inwestycja kosztowała ponad 130 mln złotych i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jednocześnie, PKP S.A. rozpoczęła procedury mające przygotować stary dworzec do nowej adaptacji. Obecnie trwają analizy dotyczące przyszłego zagospodarowania budynku.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ