Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Estetyzacja Dworca Centralnego – ruszyły pierwsze prace na peronach

21.05.2015

Ruszyły kolejne prace związane z estetyzacją Dworca Centralnego. Nad komfortem pasażerów czuwają informatorzy mobilni. Podróżni otrzymują również ulotki informacyjne o kolejnym etapie prac.

Największe zmiany podróżni dostrzegą na peronach nr 2 i 3, gdzie pojawiły się czasowe wygrodzenia. Związane jest to z budową słupów podtrzymujących konstrukcję antresoli, która powstanie w hali głównej. W przyszłym tygodniu dotychczasowe wygrodzenia zostaną zmienione, a od połowy czerwca zminimalizowane. W związku z zaplanowanymi pracami, od przyszłego tygodnia na peronach zmieni się organizacja ruchu. Szczegóły ustalane są obecnie przez przewoźników i zarządcę infrastruktury.

Wykonawca rozpoczął już pierwsze roboty odkrywkowe na peronach. Prace właściwe, związane z palowaniem i budową słupów podtrzymujących konstrukcję antresoli, rozpoczną się jutro i potrwają do połowy czerwca. Roboty będą prowadzone w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch pasażerski.

Kontynuowane są również prace, które wykonawca rozpoczął pod koniec marca br. Zakończono już demontaż szklanych kubików w hali głównej oraz większość robót demontażowych w podziemnych galeriach. Obecnie wykonawca realizuje prace instalacyjne na dworcu, a także prace związane z rozbiórką dawnego pomieszczenia poczty oraz rozbiórką schodów żelbetowych w hali głównej po lewej stronie.

***
Projekt estetyzacji Dworca Centralnego zakłada zmiany w aranżacji obiektu. Największe z nich czekają halę główną, gdzie zamiast dotychczasowych szklanych kubików pojawią się nowe lokale komercyjne. Powstanie również antresola, na którą z poziomu „0” będzie można dotrzeć schodami ruchomymi. Podróżni zyskają w ten sposób dodatkową przestrzeń do oczekiwania na pociąg.

Zmiany czekają także nieremontowaną dotychczas galerię zachodnią wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście i część galerii północnej, które wyglądem zostaną dostosowane do pozostałych galerii podziemnych. Dodatkowo, lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni w podziemnych korytarzach.

Inwestycja zakończy się w IV kwartale br. Jej koszt wyniesie 19,5 mln zł.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ