Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

IC Rejewski - pociąg PKP Intercity nazwany na cześć wybitnego polskiego matematyka

11.12.2017

Z okazji inauguracyjnego kursu PKP Intercity przygotowało dla pasażerów edukacyjną akcję - łamigłówki logiczne, materiały informacyjne o kryptologu oraz słodki poczęstunek. W uroczystym przejeździe pociągu udział wzięła córka Mariana Rejewskiego - Pani Janina Sylwestrzak, a na dworcu w Bydgoszczy pojawił się dr Krzysztof Osiński – pracownik naukowy zajmujący się kryptologią.

Pociąg z kryptologią w tle
Wraz z wprowadzeniem rozkładu jazdy na sezon 2017/2018 po raz pierwszy w trasę wyruszył skład IC Rejewski, który pojechał z Bydgoszczy do Warszawy. Podczas inauguracyjnego przejazdu PKP Intercity przygotowało dla pasażerów pociągu szereg atrakcji. Każdy otrzymał drewnianą łamigłówkę logiczną z językową zagadką, grę miejską zachęcającą do zwiedzania Bydgoszczy szlakiem Mariana Rejewskiego, materiały informacyjne o kryptologu oraz słodki poczęstunek. W pierwszą podróż pociągu z Bydgoszczy do stolicy wybrała się córka Mariana Rejewskiego, Pani Janina Sylwestrzak.

Nazwa wybrana przez pasażerów
Skład InterCity relacji Bydgoszcz – Warszawa był jednym z 16, które wzięły udział w tegorocznej edycji plebiscytu na nazwy pociągów. W tym roku internauci mogli wybierać spośród propozycji bezpośrednio związanych z regionem, do lub z którego kursuje dany skład. Pociąg z Bydgoszczy otrzymał nazwę Rejewski. W ten sposób uczczono dokonania wybitnego bydgoskiego kryptologa, Mariana Rejewskiego. Ostatnia edycja plebiscytu na nazwy cieszyła się dużym zainteresowaniem – pasażerowie łącznie oddali ponad 78,5 tys. głosów.
Skład IC Rejewski będzie kursował codziennie na odcinku Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz, zatrzymując się po drodze na stacjach m.in. w Solcu Kujawskim i Toruniu. Połączenie jest obsługiwane nowoczesnym oraz komfortowym składem FLIRT3.

Marian Rejewski (ur. 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 roku w Warszawie) – polski matematyk i wybitny kryptolog, który razem z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Umożliwiło to odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji Niemców podczas II wojny światowej, co pośrednio przyczyniło się do zwycięstwa aliantów. Rejewski był twórcą tzw. „bomby kryptologicznej” oraz prekursorem nowoczesnych metod łamania szyfrów. Za rozwiązanie szyfru maszynowego Enigma Rejewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast za działalność we Francji w warunkach konspiracyjnych przyznano mu Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Kryptolog otrzymał także nominację na podporucznika w Korpusie Oficerów Łączności, a po kilku miesiącach awans na porucznika. Dla uhonorowania dokonań polskich matematyków i kryptologów, 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ