Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Kasy na dworcu w Opolu odzyskują wygląd z początku XX wieku

19.02.2014

Kolorowe tarcze herbowe, ośki ze skrzydłami i wiele ciekawych detali, to wszystko wyłoniło się spod ciemnobrązowej farby przy renowacji  witryn kasowych na dworcu  Opolu Główne. Nie były to jedyne odkrycia podczas przebudowy dworca.

Podczas renowacji okazało się, że tarcze herbowe, które znajdują się tuż nad historycznymi symbolami kolei, czyli ośką ze skrzydłami, są kolorowe. Konserwatorzy zrekonstruowali oryginalną kolorystykę tarcz herbowych. Oprócz takich kolorów jak czerwień, błękit, zieleń i brąz odkryto na nich również złocenia i srebrzenia. Do tej pory wykonawca odnowił połowę stolarki kasowej i pięć z dziesięciu tarcz herbowych. Trwają prace nad renowacją reszty. Odkryte tarcze herbowe przedstawiają według wstępnych analiz prawdopodobnie barwy kilku niemieckich królestw, księstw i miast. Wśród nich na tarczach herbowych są barwy (patrząc od lewej do prawej) Meklemburgii, Saksonii, Badenii, Bawarii oraz miasta hanzeatyckiego Brema.

Odkrycia konserwatorskie przy renowacji witryn kasowych na opolskim dworcu nie są jedynymi podczas inwestycji. Wcześniej, w trakcie prac rozbiórkowych odsłonięto zamurowane w ścianie trzy pary historycznych drzwi. Łączyły one pomieszczenia, w których przed modernizacją mieściły się salon prasowy i księgarnia. Z kolei w holu głównym odkryto pod okładziną ścienną historyczne szkliwione cegły w kolorze białym i zielonym. Wszystkie te elementy są poddawane zabiegom renowacyjnym. Ponadto wymieniane są (na identyczne z oryginalnymi) niektóre ze zniszczonych płytek podłogowych z roślinnymi motywami, które znajdują się w holu głównym. Zostały wykonane na specjalne zamówienie.

Inwestycja prowadzona na dworcu w Opolu to jednak nie tylko renowacja historycznego obiektu. W ramach prac zainstalowane zostaną  elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, a także poprawiający bezpieczeństwo nowoczesny system monitoringu. W budynku wejściowym i głównym zamontowano windy prowadzące do tunelu, które rozwiążą problem przemieszczania się osób niepełnosprawnych pomiędzy obydwoma budynkami. 

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ