Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy

09.06.2016

Od niedzieli, 12 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Plakaty z informacją o nowym rozkładzie od dwóch tygodni są dostępne na peronach, dworcach oraz w Internecie. Zmiany związane są z zapewnieniem sprawnego kursowania pociągów przy prowadzonych modernizacjach i remontach linii. Efektem prac są krótsze przejazdy między największymi miastami, a w kolejnych latach ulegną one dalszemu skróceniu.

Korekta rozkładu umożliwia optymalne kursowanie pociągów przy realizacji inwestycji na trasach, stacjach i przystankach. Wśród zadań, które skrócą czas przejazdów pociągów oraz podniosą komfort i bezpieczeństwo podróżnych, są m.in. prace na linii: Warszawa – Białystok, Wrocław – Poznań, Kraków – Rzeszów, Warszawa – Radom. Trwa budowa łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Zarządca infrastruktury modernizuje stacje i przystanki m.in.: Gliwice, Tarnów, Częstochowa Osobowa, Częstochowa Stradom, Jelenia Góra, Piaseczno, Luboń i Sędziszów Małopolski. Celem jest zapewnienie jak najwyższego komfortu obsługi podróżnych.

Od czerwcowej korekty podróżni skorzystają z nowych przystanków Bydgoszcz Błonie i Cierpice Kąkol. Zmodernizowane są m.in. perony na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia w Ciechanowicach i Janowicach Wielkich oraz na stacji Częstochowa, a także Głogów Huta. W kolejnych tygodniach udostępnione będą nowe perony Wołomin Słoneczna, Warszawa Okęcie.

Od najbliższej niedzieli, po zakończeniu prac, krótsze czasy przejazdu będą miały pociągi na trasie Legnica – Wrocław. Na trasę Poznań – Leszno wróci 6 pociągów Przewozów Regionalnych. Kończy się przebudowa Trasy Świętokrzyskiej i pociągi IC wracają na stałe trasy. Od sierpnia, po wymianie sieci trakcyjnej między Warszawą Wileńską a Zielonką pociągi przyśpieszą do 120 km/h.

Szczególnym monitoringiem PLK objęły ważne dla pasażerów i najczęściej wykorzystywane w dojazdach  trasy m.in.: Radom – Warszawa, Łódź – Warszawa, Legnica – Wrocław oraz kursowanie pociągów w aglomeracjach: krakowskiej, trójmiejskiej i poznańskiej.

PKP Intercity obsłuży więcej stacji
Wraz z korektą rozkładu, pociągi PKP Intercity zatrzymają się na większej liczbie stacji i przystanków.  Laskowice zyskają jedno, a Mogilno dwa bezpośrednie połączenia z Gdynią i Wrocławiem. Na stacji Opoczno Płd. zatrzymywać się będzie międzynarodowy pociąg Chopin, kursujący z Warszawy przez Katowice do Wiednia, Pragi i Budapesztu. Natomiast na stacji Opoczno Płd. oraz Włoszczowa Płn. nowy przystanek będzie miało pięć składów obsługiwanych pojazdami Flirt3 – jeden kursujący między Szczecinem i Krakowem, trzy jadące między Krakowem i Olsztynem oraz jeden między stolicą Małopolski a Kielcami. Natomiast na stacji w Tczewie zatrzyma się 6 pociągów Pendolino więcej, niż do tej pory. Na nowe połączenia mogą liczyć również m.in. mieszkańcy Swarzędza, Działdowa, Mławy czy Włoszczowy. Dodatkowe połączenia zyskają pasażerowie podróżujący ze stacji Łódź Żabieniec. Zatrzymywać się na niej będzie dodatkowy pociąg relacji Łódź – Szczecin oraz 3 składy jeżdżące na trasie Katowice – Trójmiasto. 

Od 12 czerwca nastąpi wydłużenie niektórych relacji pociągów. W wakacje mieszkańcy Białegostoku zyskają dodatkowe połączenie przez Warszawę do Świnoujścia, a od września do Szczecina. Natomiast skład IC Korczak, kursujący do tej pory na trasie Kraków – Białystok pojedzie ze stolicy Małopolski do Terespola. Dodatkowo pociąg jadący obecnie z Katowic do Koszalina będzie miał wydłużoną relację do Słupska.

Służby techniczne w gotowości
Podczas modernizacji linii PLK zapewnia dodatkowe zespoły techniczne, które w przypadku usterek dbają o sprawny przejazd pociągów. Wykonawca prac jest zobowiązany prowadzić roboty ze szczególnym uwzględnieniem czasu przejazdu pociągów, a zadania wymagające dłuższych prac blisko toru planowane są w przerwie pomiędzy przejeżdżającymi pociągami.

Nad sprawnym kursowaniem pociągów przez całą dobę czuwają dyspozytorzy. Całodobowo działa również Centrum Wsparcia Klienta, które dba o pasażerów na każdym etapie podróży. Pracujący tam przedstawiciele PKP S.A., PKP Intercity i PKP PLK odpowiadają m.in. za monitorowanie ruchu pociągów i kontrolę pracy drużyn konduktorskich. CWK pomaga również pasażerom w sytuacji opóźnień – zapewnia transport zastępczy lub napoje i poczęstunek na dworcach i w pociągach.

Kompleksowa informacja
Informacje o korekcie rozkładu podawane są na trzy tygodnie wcześniej w tradycyjnej formie plakatów oraz są one dostępne na stacjach i przystankach. Informacje o aktualnych połączeniach można uzyskać pod numerem infolinii 19 757. Do dyspozycji pasażerów jest także strona www.portalpasazera.pl oraz www.rozklad-pkp.pl, a także strony przewoźników.

Poza tradycyjnymi punktami informacyjnymi, jak kasy czy centra obsługi klienta, podróżni otrzymają wsparcie informatorów mobilnych, którzy w dniach 10-13 czerwca będą służyć pomocą na 18 największych dworcach w Polsce. Pomoc będzie można również uzyskać ze strony pracowników punktów InfoDworzec, zlokalizowanych na 10 największych dworcach w kraju.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ