Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Odlotowe połączenie kolejowe: nowym pociągiem, po nowych torach, do nowego terminalu

29.09.2015

Tylko 18 minut zajmie podróż nowoczesnym pociągiem ze stacji Kraków Główny do nowego terminalu Kraków Airport. Stolica Małopolski dołączyła do europejskich miast, które szczycą się bezpośrednim połączeniem kolejowym z centrum miasta na lotnisko. Trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki i Kraków Olszanica dodatkowo ułatwią mieszkańcom komunikację w aglomeracji Szybką Koleją Aglomeracyjną.

Nowym torem – komfortowo, bezpiecznie i szybko. Dziś ruszyły regularne kursy pociągów na zmodernizowanej trasie z Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska. Pociągi elektryczne zastąpiły dotychczas wykorzystywane szynobusy spalinowe. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pociągi jadą dwa razy szybciej z prędkością do 80 km/h Modernizacja objęła budowę oraz przebudowę blisko 12 km linii kolejowej od Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska oraz jej elektryfikację i modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Drugie co do wielkości lotnisko w Polsce zyskało szybki, niezawodny i wygodny dojazd do centrum Krakowa. To konsekwentny etap budowy kolei aglomeracyjnej w Krakowie i dogodnego łączenia jej z coraz nowocześniejszą siecią kolei dalekobieżnych. Rozpoczęta już przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budowa łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki oraz planowana rozbudowa odcinka Kraków Główny – Kraków Płaszów zapewnią możliwość dalszego wzbogacenia oferty kolei aglomeracyjnej w Krakowie i Małopolsce – mówi Marcin Mochocki, Członek Zarządu ds. realizacji inwestycji w PLK.

PLK wybudowała także trzy nowe przystanki – Kraków Młynówka, Kraków Zakliki oraz Kraków Olszanica. Tym samym mieszkańcy aglomeracji krakowskiej mają ułatwiony dostęp do transportu kolejowego. Dodatkowo przebudowany został przystanek Kraków Łobzów. Wszystkie perony zostały wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i rodziców z dziećmi w wózkach.

W ramach inwestycji wybudowane zostały również wiadukty kolejowe nad ul. Balicką i ul. Armii Krajowej, które zapewnią bezkolizyjny i sprawny ruch drogowy i kolejowy.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ