Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Dworzec Opole Główne otwarty dla podróżnych

05.12.2014

Odnowiona z najmniejszymi detalami elewacja, odrestaurowane wnętrza oraz poprawa bezpieczeństwa i dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych to główne efekty przebudowy dworca Opole Główne. Dziś (04.12.) został on oficjalnie otwarty dla podróżnych.

Głównym celem inwestycji była poprawa komfortu korzystania przez podróżnych z dworca, jego estetyki, a także bezpieczeństwa oraz dostosowania go do obsługi osób niepełnosprawnych. - Opole Główne to trzeci po Brzegu i Kluczborku dworzec na Opolszczyźnie, który został poddany kompleksowej przebudowie w ostatnich latach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom Opola - mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Dawny blask odzyskała bogato zdobiona elewacja, która została podkreślona przez nową iluminację składającą się aż ze 121 punktów świetlnych. Renowację przeszły wykonane z piaskowca detale architektoniczne na budynku wejściowym i głównym oraz historyczna stolarka drzwiowa, a także wielkie rozetowe okna budynku głównego.

Wewnątrz dworca poza kasami biletowymi, toaletami i poczekalnią, podróżni mogą skorzystać z saloniku prasowego Relay, sklepu Carrefour Express i 1 Minute, księgarni oraz piekarnio-cukierni. Zachowano historyczne elementy wystroju wnętrza. Renowacji poddano drewnianą stolarka kasową wraz z 9 herbami oraz stoliki i barierki kasowe. Odnowiono okładziny z cegieł szkliwionych oraz posadzkę z motywami floralnymi w holu głównym.  Konserwację przeszły malowidła zlokalizowane w poczekalni.

Dworzec stał się przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pojawiły się nowe windy. Dwie z nich zlokalizowane przy tunelu łączącym budynek wejściowy z głównym. Ponadto w posadzce umiejscowiono linie prowadzące z polami uwagi, co ułatwi przemieszczanie się osobom niewidzącym. Obniżono okienka kasowe.

W celu poprawy bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu rozbudowano system monitoringu. Zamontowano nowe systemy informacji wizualnej, głosowej oraz elektroniczne tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów zsynchronizowane z tablicami na peronach. Poprzez wymianę instalacji i ocieplenie budynku od wewnątrz poprawił się stan techniczny budynków i wzrosła ich energooszczędność.

Swoje oblicze zmienił plac przed dworcem. We wschodniej jego części wybudowano parking, który pomieści około sześćdziesiąt samochodów. Przed wejściem głównym do budynku dworca powstał deptak. Natomiast po lewej stronie wyeksponowano przestrzeń z zabytkowym parowozem, gdzie oprócz oświetlenia wysokiego zostało zamontowane ogrodowe. W ramach przebudowy placu zlikwidowano bariery architektoniczne utrudniające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych.

Inwestycja na dworca Opole Główne była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 15 milionów złotych netto.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ