Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Marcowa korekta rozkładu jazdy

17.02.2014

Od niedzieli, 9 marca br. wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Wprowadzone zmiany są przede wszystkim wynikiem zapowiedzianych wcześniej intensywnych prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK) na sieci kolejowej. Aby ułatwić pasażerom planowanie podróży PKP Intercity będzie szeroko informować o planowanych zmianach.

Korekta rozkładu jazdy wynika z potrzeby dostosowania tras, terminów i godzin kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac torowych. W zeszłym roku zarządca infrastruktury wyremontował blisko 1,2 tys. km torów i wydał na ten cel około 5 mld zł.  Plan na ten rok zakłada wykorzystanie 9 mld zł i modernizację około 2 tys. km linii. Prace te przełożą się na poprawę komfortu podróżowania i skrócenie czasu jazdy pociągów. Ze względu na intensywność działań rozkład jazdy zmieni się w tym roku sześć razy. Najbliższa korekta, która  wejdzie w życie 9 marca będzie obowiązywała do 27 kwietnia.

W ramach wprowadzonej korekty niektóre z pociągów PKP Intercity będą zawieszone, część pojedzie zmienioną trasą, inne będą kursować w skróconej relacji, a na kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

W tym roku rozkład jazdy zmieni się kilka razy, dlatego prosimy pasażerów aby planowali swoją podróż sprawdzając godziny kursowania, terminy i stacje zatrzymania pociągów. Informacje o aktualnej siatce połączeń będą dostępne na dworcach, w pociągach, na stronach intercity.pl i rozklad-pkp.pl, pod nr 19 757  oraz na naszym Facebooku. Tradycyjnie na dworcach pojawią się mobilni informatorzy – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity S.A.

Najważniejsze zmiany w województwie mazowieckim

TLK „Monciak” zmieni trasę i terminy przejazdu. Pociąg będzie kursował sezonowo na odcinku Gdynia - Zakopane przez Bydgoszcz i Łódź z krótszym czasem przejazdu (14 godzin wobec 15,5 godz.) i bardziej atrakcyjnymi czasami odjazdów. Na trasie pomiędzy Warszawą a Trójmiastem podróżni będą mogli korzystać m.in. z pociągu EIC „Neptun”, TLK „Ustronie” a między Warszawą a Krakowem / Zakopanem
z m.in. TLK „Nosal”, TLK „Poprad”.

TLK „Poprad” relacji Warszawa -Krynica-Warszawa ze względu na niską frekwencję, która wynosiła tylko ok. 40-50 osób będzie kursował poza sezonem tylko raz w tygodniu. W relacji Warszawa - Kraków pozostają 2 pary pociągów przez Kielce, Radom i 10 par pociągów przez CMK.

TLK „Wysocki” relacji Lublin - Częstochowa - Lublin  będzie kursował w skróconej relacji  Lublin -Warszawa Wsch. - Lublin ze względu na niską frekwencję podróżnych, która wynosiła tylko ok.  70 osób. Do dyspozycji podróżnych na odcinku Lublin - Warszawa pozostaje 8 połączeń TLK, a na odcinku Warszawa - Częstochowa 6 stałych połączeń.

 

Dodatkowo zmiany obejmą:

  • W związku z pracami torowymi na terenie Litwy

     Pociągi kursujące w skróconej relacji:

-TLK 10010/1 „Hańcza” rel. Warszawa Zachodnia – Šeštokai będzie kursował do odwołania w relacji skróconej Warszawa Zachodnia – Suwałki

-TLK 10012/3 „Hańcza” rel. Šeštokai – Warszawa Zachodnia będzie kursował do odwołania w relacji Suwałki – Warszawa Zachodnia
 

  • W związku z modernizacją linii nr 4 (Centralna Magistrala Kolejowa):

     Pociągi zawieszone:

-EIC 1308/9 „Mickiewicz” rel. Warszawa Wschodnia – Kraków Główny
-EIC 1314/5 „Helena Modrzejewska” rel. Warszawa Wschodnia – Kraków Główny
-EIC 1316/7 „Maria Curie-Skłodowska” rel. Warszawa Wschodnia – Kraków Główny
-EIC 3108/9 „Mickiewicz” rel. Kraków Główny – Warszawa Wschodnia
-EIC 3110/1 „Małopolska” rel. Kraków Główny – Warszawa Wschodnia
-EIC 3116/7 „Maria Curie-Skłodowska” rel. Kraków Główny – Warszawa Wschodnia
 

  • W związku z pracami torowymi na linii nr 358 Zbąszynek – Czerwieńsk (Zielona Góra):


     Wybrane terminy - pociągi kursujące w skróconej relacji do/z Poznania Głównego:
-EIC 1700/1 „Lech” rel. Warszawa Wschodnia – Zielona Góra w dniach 7-9 IV
-EIC 7100/1 „Lech” rel. Zielona Góra – Warszawa Wschodnia w dniach 8, 9 IV

     Wybrane terminy - pociągi kursujące w skróconej relacji do/ze Zbąszynka – komunikacja zastępcza na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra - Zbąszynek:
    

-TLK 17100/1 „Zielonogórzanin” rel. Warszawa Wschodnia – Zielona Góra w dniach 8, 9IV
-TLK 70106/7 „Bachus” rel. Gdynia Główna – Zielona Góra w dniach 8, 9 IV
-TLK 71100/1 „Zielonogórzanin” rel. Zielona Góra – Warszawa Wschodnia w dniach 7-9 IV
-TLK 77106/7 „Bachus” rel. Zielona Góra – Gdynia Główna w dniach 7-9 IV

Przypominamy, że rozkład jazdy jest dostępny dla pasażerów na 21 dni przed wprowadzeniem zmian.

Wzmocniona akcja informacyjna

Wprowadzeniu zmian będzie towarzyszyć akcja informacyjna. Od 7 do 10 marca na 18 dworcach w całej  Polsce, w tym w tym w Warszawie, podróżni otrzymają wsparcie informatorów mobilnych. Przewoźnik rozdystrybuuje również ulotki z rozkładami jazdy.

 

Zmiana organizacji ruchu kolejowego w Warszawie

W związku z rozpoczęciem przez PKP PLK drugiego etapu remontu mostu średnicowego od 9 marca zmieni się organizacja ruchu kolejowego w Warszawie. 40 pociągów PKP Intercity będzie odjeżdżać, zatrzymywać się lub kończyć bieg na dworcu Warszawa Gdańska. Przewoźnik pracuje nad zapewnieniem przesiadającym się pasażerom możliwości bezpłatnych transferów komunikacją miejską i pociągami kolei samorządowej między warszawskimi dworcami. Przygotuje także szeroką akcję informacyjną. Zmiany będą obowiązywać do 15 czerwca.

Od 9 marca na stację Warszawa Gdańska będą kierowane pociągi PKP intercity odjeżdżające w kierunku wschodnim i północnym, czyli do Białegostoku, Lublina, Terespola, Olsztyna. Dodatkowo, pojadą tam również składy z kierunku zachodniego kończące bieg, których przejazd przez Warszawę Centralną nie byłby możliwy. Podsumowując, z dworca Warszawa Gdańska będzie odjeżdżać 7 pociągów, 15 przejedzie przez niego tranzytem, a 18 skończy tam bieg. PKP Intercity szacuje, że w dzień powszedni skorzysta z niego około 6,8 tys. pasażerów więcej niż dotychczas.

Wszystkie pociągi, odjeżdżające z Warszawy w kierunku zachodnim (tj. do Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy, Trójmiasta przez Bydgoszcz) będą kursować przez linię średnicową dalekobieżną, tzn. z postojami na stacjach Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia. Z analiz wynika, że na lub z pociągów skierowanych na stację Warszawa Gdańska będzie się przesiadać dziennie około 600 pasażerów.

Cztery pociągi PKP Intercity z Łodzi skończą bieg na stacji Warszawa Centralna, dwa pojadą po torach podmiejskich przez Warszawę Śródmieście do Warszawy Wschodniej, a jeden (popołudniowy) na dworzec Warszawa Gdańska. Pozostałe będą kursować normalnie po torach dalekobieżnych.

Aby złagodzić trudności związane z zaistniałą sytuacją i koniecznością przejazdu na inny dworzec w sytuacji przesiadki, PKP Intercity rozmawia z ZTM Warszawa i Kolejami Mazowieckimi o honorowaniu biletów w komunikacji miejskiej oraz we wszystkich pociągach przewoźnika samorządowego kursujących w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

W chwili obecnej bilety PKP Intercity można kupić na stacji Warszawa Gdańska w kasach przewoźnika samorządowego. Plan zakłada otwarcie dwóch okienek PKP Intercity.

Informacje o aktualnej organizacji ruchu będą dostępne na wszystkich warszawskich dworcach (plakaty, ulotki, bannery, komunikaty, wyświetlacze), w kasach, w pociągach (ulotki, komunikaty, magazyn pokładowy „W podróży”), których dotyczą  zmiany, pod nr 19 757, na stronie intercity.pl, rozkład-pkp.pl i profilu „PKP Intercity. Pociąg do podróży” na Facebooku oraz na Twitterze. Wsparcia podróżnym od 7 marca będą udzielać również mobilni informatorzy.

Polecamy

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ