Rozkład Jazdy PKP – Aktualności

Aktualności:

Silne burze - utrudnienia w ruchu pociągów

08.07.2015

Godz. 17.00

Bez objazdów z Katowic do Zebrzydowic

Międzynarodowe pociągi do i z Czech od godz. 17.00 pojadą bezpośrednio z Zebrzydowic do Katowic bez zmiany trasy. Kolejne odcinki linii na Śląsku są przejezdne: Katowice – Bielsko Biała – Zwardoń; Katowice – Rybnik; Czechowice Dziedzice – Oświęcim; Tychy Lodowisko – Sosnowiec; Goleszów – Wisła; Katowice – Oświęcim i Oświęcim – Trzebinia.

PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP Energetyka od wczoraj usuwają skutki ekstremalnych nawałnic. Setki drzew zostało zdjętych z torów i sieci trakcyjnej. Naprawiana jest konstrukcja i elementy mocowania sieci oraz sprawdzane są urządzenia sterowania ruchem. Praca, często na wysokości kilku metrów, musi odbywać się przy wyłączonym napięciu oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Zarządca infrastruktury ŚCIŚLE współpracuje z przewoźnikami, w tym z Kolejami Śląskimi, w ograniczaniu utrudnień spowodowanych burzami. Na bieżąco wygłaszane są komunikaty o sytuacji na liniach i kursowaniu pociągów.

Obecnie na Śląsku pracuje kilkanaście pociągów sieciowych i 20 pogotowi technicznych PLK.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.07.2015 Godz. 8.30

Wróciły pociągi na trasę Kraków – Zakopane

Przywrócony ruch na trasie Kraków – Zakopane oraz z Katowic przez Tychy, Czechowice Dziedzice do  Bielska Białej i Zwardonia  to efekt prowadzonych non stop prac zespołów technicznych Polskich Linii Kolejowych i pociągów sieciowych PKP Energetyka. W nocy usunięto dziesiątki powalonych drzew i naprawiono zerwaną i uszkodzoną sieć trakcyjną, sprawdzono tor i urządzenia sterowania.

Komunikaty o aktualnej sytuacji i kursowaniu pociągów przekazywane są na bieżąco. Informacja dostępna jest Internecie, w tym w mediach społecznościowych i na http://rozklad.plk-sa.pl/WyszukiwaniePolaczen.

Trwają jeszcze prace na odcinku Wadowice – Bielsko - Biała, Czechowice Dziedzice – Oświęcim, Chybie – Zebrzydowice. Komunikacja autobusowa jest m.in. na odcinkach: Pszczyna – Wisła; Czechowice – Zebrzydowice - Cieszyn ; Rybnik -  Żory – Pszczyna; Oświęcim – Czechowice Dziedzice .

Kolejne odcinki będą dziś przywracane do ruchu.

Prace wykonywane są maksymalną liczbą osób i sprzętu, z zachowaniem bezpieczeństwa. Po zakończeniu prac tor jest dodatkowo sprawdzany, by pociągi mogły bezpiecznie kursować.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 21.15

Stabilizuje się sytuacja na liniach kolejowych

Sytuacja na sieci kolejowej jest monitorowana w oparciu o komunikaty pogodowe. W związku z kolejnymi ostrzeżeniami IMGW w całej Polsce w pogotowiu pozostaje 75 pociągów sieciowych oraz 158 zespołów do szybkiego usuwania usterek. Zaplanowano także nocne jazdy patrolowe. Zwiększono obsadę służb technicznych. Działa sztab koordynujący przywracanie rozkładowego ruchu pociągów.

Kontynuowane są prace związane z usuwaniem drzew i naprawą infrastruktury kolejowej na liniach z Kalwarii Zebrzydowskiej do Krakowa, z Oświęcimia do Katowic, na odcinku Pszczyna - Tychy.

Na bieżąco przekazywane są aktualne komunikaty dla pasażerów na pokładach pociągów, na dworcach, peronach. Informacja dostępna jest Internecie, w tym w mediach społecznościowych.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 18.15

Stabilizuje się sytuacja na liniach kolejowych

Po kilkunastu godzinach służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz PKP Energetyka zakończyły prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Małopolsce i na Śląsku.

Rano na priorytetowych trasach wstrzymano pociągi towarowe, by maksymalnie udrożnić ruch pasażerski.  Zespoły techniczne kolejno przywracały ruch na najważniejszych trasach m.in. z Poznania do Kiekrza, z Krakowa do Katowic i z Krakowa do Warszawy.

W działaniach zarządcy infrastruktury i przewoźników priorytetem są komunikaty dla pasażerów i pomoc w podróży. Informacje dla pasażerów są dostępne na pokładach pociągów, na dworcach, peronach oraz w internecie, w tym w mediach społecznościowych.

W dalszym ciągu toczą się intensywne prace nad przywróceniem ruchu na liniach z Kalwarii Zebrzydowskiej do Krakowa, z Oświęcimia do Katowic, czy na odcinku Pszczyna - Tychy. 22 pociągi sieciowe i 47 zespołów szybkiego usuwania awarii działają non stop, usuwając z torów powalone drzewa i naprawiając zerwane sieci trakcyjne. Współpracują one na bieżąco ze Strażą Pożarną. Służby PLK są też w kontakcie z lokalnymi centrami zarządzania kryzysowego.

W akcję zaangażowana jest Straż Ochrony Kolei. Dodatkowi funkcjonariusze patrolują dworce oraz szlaki kolejowe, dbając o bezpieczeństwo podróżnych.

W związku z kolejnymi ostrzeżeniami IMGW w całej Polsce w pogotowiu pozostaje 75 pociągów sieciowych oraz 158 zespołów do szybkiego usuwania usterek. Zaplanowano także nocne jazdy patrolowe.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 17.45

Stanowisko PKP Intercity

W związku z doniesieniami medialnymi dot. międzynarodowego pociągu Chopin rel. Wiedeń – Warszawa, PKP Intercity informuje o działaniach podjętych na rzecz podróżnych:

  • Przez cały czas pasażerowie znajdowali się pod opieką drużyny konduktorskiej.
  • Od godziny 5 rano na bieżąco przekazywano informacje na temat przerwy w ruchu oraz podejmowanych kroków.
  • Podczas postoju (jeszcze na pokładzie pociągu) pasażerowie otrzymali wodę (261 butelek) oraz słodką przekąskę.
  • Kolejny poczęstunek został wydany podczas przesiadki do autobusów komunikacji zastępczej – w drodze do Katowic.
  • Na dworcu w Katowicach pasażerowie zostali pokierowani do kolejnych pociągów, którymi mogli kontynuować podróż. Wsparcia udzielili im dedykowani informatorzy mobilni.
  • O 14.55 część z nich ruszyła w dalszą drogę do Warszawy pociągiem Pendolino, który został dodatkowo zatrzymany w Zawierciu. Dla tych, którzy jechali do Krakowa, podstawiono busa.
  • Na pokładzie Pendolino WARS wydał obiady. Poczęstunek został przygotowany także w Wars Express na Dworcu Warszawa Centralna.
  • W Warszawie na pasażerów czekają informatorzy mobilni oraz udostępniono im Strefę VIP. 
  • Kilka osób przyjęło propozycję noclegu w hotelu w Warszawie.

 

Wszyscy pasażerowie otrzymają pełny zwrot kosztów biletu oraz rekompensatę za opóźnienie pociągu. Zwrotów można dokonać m.in. w dedykowanych stanowiskach Centrum Obsługi Klienta na Dworcu Warszawa Centralna.

Zaistniała sytuacja była spowodowaną wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zarówno na sieci kolejowej, jak i drogowej. PKP Intercity udzieliło pasażerom wsparcia, tak by mogli dotrzeć do celu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 16.00

Stabilizuje się sytuacja na liniach kolejowych

Dzięki intensywnym pracom służb technicznych zarządcy infrastruktury i PKP Energetyka z 16 nieprzejezdnych rano tras połowa została już udrożniona. Jadą już składy na linii z Tychów do Katowic, z Krakowa Głównego do Kozłowa i do Jaworzna, a także z Chorzowa do Bytomia. Przejezdna jest także linia ze Zwardonia do Bielska-Białej. Prace nad przywracaniem ruchu trwają głównie na liniach lokalnych. Tam pociągi mogą być jeszcze zastępowane autobusami.

Pasażerowie pociągu IC Chopin o 14.55 ruszyli w dalszą drogę do Warszawy. Specjalnie dla nich na dworcu w Katowicach czekał pociąg Pendolino, który zabrał ich w dalszą podróż z dodatkowym przystankiem w Zawierciu. Podróżnymi od początku opiekowała się drużyna konduktorska.

Zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz specjaliści z PKP Energetyka przywracają ruch na zablokowanych w wyniku nawałnic trasach. W służbie są 22 pociągi sieciowe i 47 zespołów szybkiego usuwania awarii. Do pomocy wzywana jest także na bieżąco Straż Pożarna. Intensywne prace załóg sieciowych trwają na trasach w regionie śląskim i małopolskim.

Do tej pory odwołano 172 pociągi, 77 składów jest opóźnionych. Zmniejsza się jednak liczba pociągów opóźnionych powyżej 60 minut – w tej chwili to 11 składów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 14.15

PLK przywraca ruch na kolejnych liniach

Zarządca infrastruktury usuwa kolejne utrudnienia na trasach. Trwają intensywne prace służb technicznych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i PKP Energetyka na głównych liniach kolejowych. Coraz mniej składów notuje opóźnienia.

Intensywne naprawy trwają na liniach kolejowych z Katowic do Raciborza, Rybnika i Bielska Białej, a także na trasach z Krakowa do Oświęcimia i z Czechowic Dziedzic do Oświęcimia. Trasy w pozostałych regionach Polski są przejezdne.

Pasażerowie otrzymują pełną informację o utrudnieniach na każdym etapie podróży – w kasach, na dworcach i w pociągach. Specjalne komunikaty są wygłaszane na dworcach i przystankach. Dla podróżnych, których pociągi mają opóźnienie powyżej 30 minut przygotowano poczęstunki.

Od rana zarządca infrastruktury przywrócił ruch na linii z Poznania do Kiekrza (kierunek Poznań – Pomorze), z Krakowa do Katowic i w stronę Warszawy.

Pasażerowie pociągu IC Chopin ruszyli w dalszą drogę podstawionymi autobusami do Katowic. W Zawierciu będą mogli się przesiąść do pociągu Pendolino, który zabierze ich w dalszą drogę do Warszawy. Podróżnymi cały czas opiekuje się drużyna konduktorska.

Odwołano 136 pociągów na nieprzejezdnych trasach, w 32 przypadkach przewoźnicy wprowadzili komunikację zastępczą. Liczba opóźnionych pociągów zmniejszyła się do 80 składów. Na terenie województwa śląskiego, małopolskiego przewoźnicy wprowadzili wzajemne honorowanie biletów.

Zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz specjaliści z PKP Energetyka od wczorajszego dnia pracują nad udrożnieniem tras. Na liniach kolejowych w Małopolsce i na Śląsku wciąż pracują 22 pociągi sieciowe i 47 zespołów szybkiego usuwania awarii. Do pomocy wzywana jest także na bieżąco Straż Pożarna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 11.30

Służby PLK wciąż pracują na kilkunastu liniach kolejowych w Małopolsce i na Śląsku

Prowadzone non stop prace PLK oraz PKP Energetyka  pozwoliły na przywrócenie ruchu na 9 odcinkach linii kolejowych z 40 na których występowały utrudnienia. To m.in. połączenia z Poznania do Szczecina, z Krakowa do Warszawy, czy z Opola do Kędzierzyna Koźla. Przywracany jest ruch na trasie z Krakowa do Zakopanego. Pociągi dojeżdżają już z Zakopanego do Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Obecnie opóźnionych jest 109 pociągów, przed godziną było ich 160. Na trasach w Małopolsce i na Śląsku uruchomiono 9 autobusów zastępczych. W tej chwili sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna poza Śląskiem i Małopolską. Na terenie tych dwóch regionów przewoźnicy wprowadzili wzajemne honorowanie biletów.

Zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz specjaliści z PKP Energetyka od wczorajszego dnia pracują nad udrożnieniem tras. Na liniach kolejowych w Małopolsce i na Śląsku pracuje w tej chwili 19 pociągów sieciowych i 47 zespołów szybkiego usuwania awarii. Do pomocy wzywana jest także na bieżąco Straż Pożarna.

Pasażerowie pociągu Chopin, który z uwagi na powalone drzewa utknął w pobliżu miejscowości Kobiór wkrótce przesiądą się do autobusów, które zawiozą ich do Katowic. Tam będzie czekało na nich pomieszczenie w którym będą mogli się odświeżyć, a dla pasażerów, którzy nie zechcą kontynuować podróży zostaną zapewnione miejsca w hotelach.

Pasażerowie już przy zakupie biletu są informowani o utrudnieniach, na dworcach i przystankach wygłaszane są także specjalne komunikaty. Na dworcach w Katowicach i Krakowie pomocą służą też informatorzy mobilni. W pociągach wydawane są poczęstunki a na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut. Podróżni opóźnionych pociągów mogą także zgłaszać się do kas po rekompensatę. W przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut otrzymają zwrot 25% ceny zakupionego biletu, a w przypadku opóźnienia powyżej 120 minut  - 50%. Osoby, które rezygnują z podróży pociągami PKP Intercity, mogą zwracać bilety bez dodatkowych opłat.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. koordynuje prace zespołów technicznych w regionach. W siedzibie Spółki powołano Kolejowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pasażerowie mogą uzyskać informację dzwoniąc pod numer infolinii PKP Intercity - 19 757. Jest ona dostępna także na stronie internetowej zarządcy infrastruktury.      

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 9.45

Sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna – poza Śląskiem i Małopolską

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. od wczorajszego dnia pracują non stop przy usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły nad Polską. Silne burze spowodowały opóźnienia 250 pociągów, a 54 składy zostały odwołane.  Przewoźnicy – PKP Intercity, Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie wzajemnie honorują bilety w regionie.

Kilkaset osób i 50 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz kilkanaście pociągów sieciowych pracuje w tej chwili na Śląsku. Trwają prace nad przywróceniem ruchu w rejonie Katowic i Krakowa.

Pasażerowie otrzymują informacje o utrudnieniach. W pociągach wydawane są poczęstunki a na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.  Na dworcach w Krakowie i Katowicach pomocą służą także informatorzy mobilni. Pasażerom przypominamy, że informacji na bieżąco udziela infolinia PKP Intercity - 19 757. Jest ona dostępna także na stronie internetowej zarządcy infrastruktury.

121 pasażerów pociągu IC Chopin relacji Warszawa Wiedeń musi przesiąść się do autobusów, które przewoźnik zapewni przy współpracy z wojewodą. Pociąg został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobior ( na szlaku Pszczyna – Kobior). Akcja może potrwać kilka godzin. Trasa Pszczyna – Kobior jest nieprzejezdna z powodu powalonych drzew.

2 pociągi międzynarodowe jadące w stronę Pragi i z Pragi pojadą zmienioną trasą przez Chałupki. Służby techniczne starają się też udrożnić odcinek z Czechowic Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą.

Przywrócono ruch na linii Kraków – Batowice w kierunku Warszawy. Przejezdna jest też trasa Zakopane – Sucha Beskidzka. Natomiast na trasie Sucha Beskidzka – Kraków służby oczyszczają tory z powalonych drzew.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz 8.40

Poczęstunki i woda dla pasażerów opóźnionych pociągów, pełna i bieżąca informacja na dworcach i peronach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od wczoraj walczą ze skutkami burz, które przeszły nad Polską.

Najtrudniejsza sytuacja jest w regionie południowym, gdzie powalone drzewa spowodowały 26 przerw w ruchu pociągów – głównie na trasie Katowice – Kraków. 27 składów w całej Polsce zostało odwołanych.

Po godzinie 8.00 udało się przywrócić jednotorowo ruch na linii nr 8 z Krakowa do Warszawy. Udrożniono również zablokowaną wcześniej trasę Poznań Wola – Kiekrz.

158 zespołów szybkiego usuwania awarii działa non stop od wczorajszego dnia usuwając z torów powalone drzewa i naprawiając zerwane sieci trakcyjne. Współpracują one ze Strażą Pożarną i PKP Energetyka. Przy usuwaniu szkód pracuje też 19 pociągów sieciowych.

W tej chwili najbardziej dotknięty skutkami burz jest rejon Krakowa i Katowic. Trwają prace nad udrożnieniem odcinka z Czechowic Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą.

Na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje i poczęstunki dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 8.00

Kolejowe służby techniczne usuwają skutki burz

Silne burze z gradem spowodowały przerwy w ruchu, usterki i awarie sterowania urządzeń infrastruktury kolejowej w centrum i na południu kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Sosnowca oraz Krakowa.

Zespoły PLK działają od wczorajszego dnia i usuwają awarie na bieżąco. Pasażerowie muszą się jednak liczyć z opóźnieniami pociągów, a tam gdzie przejazd jest niemożliwy, składy są odwoływane lub skracane są ich relacje. Tam gdzie to możliwe, przewoźnicy organizują komunikację zastępczą – taka sytuacja jest na trasie Kalwaria – Kraków, Oświęcim - Trzebinia.

Największe utrudnienia są na trasie Kraków- Bieżanów, Kraków – Olsza, Dulowa – Krzeszowice.

Na dworcach i peronach pasażerowie otrzymują informacje o utrudnieniach. Przypominamy, że można również korzystać z infolinii PKP Intercity - 19 757. Informacje o utrudnieniach na bieżąco aktualizuje także zarządca infrastruktury na stronie internetowej rozklad.plk-sa.pl.

Ze względu na niestabilną sytuację pogodową cały czas w dyspozycji zarządcy infrastruktury jest 158 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz 76 pociągów sieciowych. W pogotowiu pozostają także 3 spalinowe lokomotywy. Do pomocy przy usuwaniu powalonych gałęzi i drzew wzywana jest Straż Pożarna.

Na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje i poczęstunki dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 7.00

Komunikat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Silna burza w rejonie Poznania i powalone drzewa zablokowały trasę Poznań Wola - Kiekrz. Zatrzymany został ok. godz. 1.00 pociąg Świnoujście – Kraków Uznam. Utrudnienia dotyczą również 6 innych pociągów z Poznania w kierunku Szczecina.  Pasażerowie są informowani o sytuacji. Wydano napoje. Na linii działają służby techniczne i straż pożarna. Informacje o utrudnieniach są przekazywane w pociągach oraz na dworcach i przystankach. Zarządca infrastruktury współpracuje z przewoźnikami w celu ograniczenia utrudnień.

Potężne burze przeszły również w rejonie Krakowa i na Śląsku oraz w okolicach Zielonej Góry. . Służby techniczne i ekipy pociągów do naprawy sieci współpracują ze strażą pożarną.

Polecamy

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies i podoobych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Rozumiem i zgadzam się