Rozkład Jazdy PKP – DWORCE

DWORCE:

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny
ul. Podwale Grodzkie 2, 80-895 Gdańsk

Lokalizacja:Początek strony

Stacja znajduje się w centrum Gdańska, w dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Podwale Grodzkie 2. Gdańsk Główny jest częścią ważnego węzła kolejowo-tramwajowo-autobusowego. Budynek jest połączony przejściem podziemnym z dworcem autobusowym, znajdującym się przy ulicy 3 Maja. Po drugiej stronie ulicy znajdują się hotel Scandic  oraz liczne restauracje i puby. Nieopodal Dworca zlokalizowane jest centrum handlowe Medison i bardzo znany Hotel Mercure Hevelius wraz z Centrum Biznesu "Zieleniak". Dworzec położony jest w pobliżu Gdańskiej Starówki. Niedaleko znajduje się Szpital, Sąd i Urząd Miasta.

W związku z przebudową peronów dalekobieżnych na dworcu Gdańsk Główny, organizacja ruchu pieszych wokół dworca oraz w budynku może ulec zmianie.

Dojazd:Początek strony

Komunikacja miejska: Autobusy zatrzymujące się przy dworcu: 111; 120; 123; 130; 384; 131; 178; 184; 606; 210 (jest to autobus na lotnisko);  108; 112; 118; 151; 154; 167; 168; 186; 189; 367; 525; 200; 205; 207; 232; 256; 195; 606; 212; 108; 118;  N1; N8; N11; N4; N6; N13; N3; N5; N7; N8; N9; N11; (autobusy z literką N to autobusy nocne)   Tramwaje: 2; 12; 3; 6; 8; 7; 9; 10; 14; 11; Ponadto Dworzec jest stacją SKM (Szybka Kolej Miejska), która łączy całe Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia - Wejherowo). Przy dworcu PKS (który jest połączony tunelem i ruchomymi schodami z Dworcem PKP zatrzymują się autobusy PKS i PolskiBus.

Taxi:Początek strony

Postój taxi znajduje się przed wejściem głównym do dworca. W zatoczce, pomiędzy budynkiem dworca, a przystankami autobusowymi.

WiFi:Początek strony

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Kasy:Początek strony

W budynku dworca znajdują się Kasy PKP Intercity, które czynne całą dobę. Sprzedaż biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity i Przewozy Regionalne.

Informacja kolejowa dostępna jest w kasach oraz Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity.

Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity, czynne jest w godzinach 9:00-20:20.

Biletomaty: Intercity i Przewozy Regionalne.

 

Biuro:Początek strony

InfoDworzec - Gdańsk Główny, Hala główna: gdansk.glowny@pkp.pl   tel. (+48 58) 721 31 97

Miejska Informacja Turystyczna  -  najbliższy punkt informacji turystycznej znajduje się w centrum handlowym MADISON.

Przechowalnia bagażu:Początek strony

Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.

Przechowalnia bagażu otwarta jest w godzinach 8:00-20:00.

Usługi:Początek strony

Kawiarnie, cukiernie, artykuły spożywcze, bary sałatkowe i kanapkowe, prasa i książki, kosmetyki, akcesoria, apteka czynna całą dobę, kantor czynny całą dobę, bank, Poczta czynna w dni powszednie w godzinach 7:00-19:00 i w soboty w godzinach 8:00-14:00, Kiosk czynny całą dobę.

Toalety:Początek strony

Toalety oraz pokój rodzinny czynne  są całą dobę, płatne 2,50 zł

Informacja:Początek strony

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

W związku z rozpoczętym remontem peronów oraz przejść podziemnych, organizacja ruchu pieszych została zmieniona. Wraz z realizacją kolejnych etapów remontu, zamknięte zostaną poszczególne odcinki tunelu PKP, łączącego miasto z dworcem PKS oraz peronami. Za utrudnienia przepraszamy.

Na terenie dworca, placu przydworcowego, tunelu PKP oraz na peronach umieszczone zostały żółte tablice informacyjne, które uaktualniane są na bieżąco. W razie dodatkowych pytań dotyczących organizacji ruchu na dworcu prosimy kontakt  z biurem InfoDworzec pod numerem telefonu: 58 721 31 97.

Historia:Początek strony

Okazały budynek wzniesiono w latach 1894 - 1900 w popularnym w owym czasie stylu gdańskiego renesansu. W latach 90-tych XX stulecia na holu dworca wzniesiona została antresola gdzie umieszczono lokale usługowe. W 2013 antresola została zburzona co stanowiło pierwszy etap remontu budynku. Zgodnie z założeniami, remont przywróci zabytkowemu gmachowi kształt sprzed stu lat. Przestrzeń dworca Gdańsk Główny jest przyjazna zarówno pasażerom jak i inicjatywom kulturalnym. Najsłynniejsza z nich została zrealizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. W latach 2006 - 2011 półokrągłe okno na fasadzie budynku zdobiła reprodukcja „Sądu Ostatecznego”, autorstwa Hansa Memlinga, którego oryginał znajduje się w posiadaniu gdańskiego muzeum. Dworzec Gdańsk Główny przyjmuje i opuszcza średnio 9 milionów pasażerów rocznie.

Bez barier: Początek strony

Kasa dla PRM
Interkom
Wszyscy przewoźnicy w kasie
Infodworzec
Język migowy w Infodworcu
Usługa asysty
Parking
Przewijak
Pokój opiekuna

Dostępność peronów:

Dostępność peronów
  • Dostęp na peron za pomocą windy/platformy pionowej
    - wejście na peron 3 SKM - wyjście z przejścia do dworca PKS i ul. 3 maja - wyjście z przejścia na ul. Wały Jagiellońskie i perony 4, 5

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ