Rozkład Jazdy PKP – DWORCE

DWORCE:

Dworzec kolejowy Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia

Lokalizacja:Początek strony

Dworzec Gdynia Główna położony jest w centrum miasta i stanowi dogodny węzeł komunikacyjny. W pobliżu znajduje się wiele sklepów, restauracji i hoteli. Budynek dworca leży w odległości 2 km od morza.

Dojazd:Początek strony

Komunikacja miejska: Trolejbusy: 21, 22, 23, 24; autobusy:103, 105, 109, 125, 140, 147, 150, 160, 172, 182, 190, 500, 510, N10, N20, N94

Taxi:Początek strony

Postój taxi znajduje się przy głównym wejściu do dworca, od strony Placu Konstytucji.

WiFi:Początek strony

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Kasy:Początek strony

Kasy SKM: okienka nr 11 i 12 czynne 06:30-13:30, 14:15-21:00, przerwa 09:30-09:45, 17:30-17:45.
Kasy PKP Intercity: okienka nr 1-7.
Kasa z biletami na autobusy krajowe i międzynarodowe (również ZTM i PKS): okienko nr 10.

Przesyłki konduktorskie można nadawać w każdej kasie PKP Intercity.

Biuro:Początek strony

InfoDworzec - Hala główna, tel.: (+48 58) 721 31 99, (+48 58) 721 16 44, e-mail: gdynia.glowna@pkp.pl

Informacja kolejowa znajduje się we wszystkich okienkach kasowych PKP Intercity (okienka 2 – 6).

Usługi:Początek strony

Kawiarnie, Cukiernie, Artykuły spożywcze, Bary sałatkowe i kanapkowe, Prasa i Książki, Kosmetyki. 4. Kantor czynny pon.-niedz. 06:00-23:30

Toalety:Początek strony

Toalety czynne całodobowo, płatne 2,50 zł, pokój rodzinny znajduje się w toalecie damskiej.

Informacja:Początek strony

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

PKP S.A. nie gwarantuje dostosowania taboru przewoźnika do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W tym celu zainteresowany pasażer powinien zgłosić potrzebę udzielenia pomocy w podróży u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:

- telefonicznie pod numerem infoliniikolejowej przewoźnika,

- drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2004 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym

Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu, w celu możliwości bezpiecznego dotarcia do pociągu.

Miejscem spotkania jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną informacją o tym, że jest to miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Pracownicy ochrony fizycznej dworca asystują osobie o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych (niebędących przejściami tylko do użytku służbowego)
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą.
Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada - do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji. W czasie wejścia i wyjścia do i z pociągu asystę i pomoc realizuje drużyna pociągowa.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474 13 13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: pomocprm@pkp.pl – wówczas w ciągu ok. 15-20 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

Przystanki komunikacji miejskiej, postój taxi oraz parking, znajdują się bezpośrednio przed budynkiem dworca. Dostępność Dworca jest zapewniona od strony Placu Konstytucji - komunikacja jest jednopoziomowa, zastosowano rampy krawężnikowe umożliwiające dotarcie do przystanków autobusowych i trolejbusowych a także do dworca podmiejskiego SKM. Dostępne dla niepełnosprawnych są dwa wejścia na dworzec, przestrzenie komunikacyjne są czytelne i szerokie.

Historia:Początek strony

Pierwszy pociąg z dworca kolejowego w Gdyni odjechał 1 stycznia 1894 roku. Obecny budynek dworca, jest trzecim projektem gdyńskiego dworca, który swoim wyglądem połączył stylistykę charakterystyczną dla socrealizmu z modernizmem. W 2009 roku dworzec trafił do pomorskiego rejestru zabytków. Określiło to kierunek modernizacji zrealizowanej w latach 2010 - 2012. Architektura obiektu pozostała nienaruszona, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. W ramach renowacji odrestaurowano zdobiące wnętrza dworca malowidła ścienne i mozaiki. Część z nich odkryto przypadkiem podczas renowacji ścian sali restauracyjnej. Warstwy farby skrywały kolorowe mapy: świata, Europy i wybrzeża. Niezwykłej urody znalezisko zostało zidentyfikowane jako praca prof. J. Studnickiego i jego współpracowników: ostatnie wspólne dzieło grupy artystów, którzy w latach powojennych kształtowali charakter życia artystycznego na wybrzeżu. W 2012 roku z Dworca Gdynia Główna skorzystało ponad 9 milionów podróżnych. 

Bez barier: Początek strony

Kasa dla PRM
Interkom
Wszyscy przewoźnicy w kasie
Infodworzec
Język migowy w Infodworcu
Urządzenia wspomagające
WC
Usługa asysty
Parking
Oznakowania poziome
Przewijak

Dostępność peronów:

Dostępność peronów
  • Dostęp na peron za pomocą pochylni/podjazdu
    - na peron 1 SKM
  • Dostęp na peron za pomocą windy/platformy pionowej
    - na peron 2, 3, 4, 5
  • Dojście na peron przy udziale pracownika (osoby udzielającej pomocy) w ramach zgłoszenia przejazdu 48h

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ