Rozkład Jazdy PKP – DWORCE

DWORCE:

Dworzec kolejowy PKP Poznań Główny
ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań

Lokalizacja:Początek strony

Dworzec znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie Dworca autobusowego PKS, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dworzec znajduje się przy ulicy Dworcowej na terenie pomiędzy ulicami:  Zachodnią,  Głogowską,  Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składowa). Dworzec otwarty całodobowo.

Dojazd:Początek strony

W otoczeniu dworca znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Schemat obrazujący rozmieszczenie przystanków komunikacji miejskiej znajduje się pod adresem: http://www.ztm.poznan.pl/assets/Uploads/Wezly/PKP/2016.09.01PKP.pdf

Autobusy:
•    51, 71- przystanek Poznań Główny (przed budynkiem Galerii Avenida, ul. Wolne Tory)
•    59, 68 – przystanek Poznań Główny (przed budynkiem dworca, ul. Dworcowa)
Autobusy nocne:
•    238, 249, 252 - przystanek Most Dworcowy (w okolicy głównego wejścia do Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska)
•    235, 236, 239, 246, 251- przystanek Poznań Główny (przed budynkiem dworca, ul. Dworcowa)
Tramwaje:
•    3, 6, 10, 12, 18 - przystanek Poznań Główny (na Moście Dworcowym, ul. Matyi)
•    5, 6, 8 10, 11, 18 - przystanek Most Dworcowy (naprzeciwko Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Roosevelta)
•    3, 5, 8, 11, 12 - przystanek Dworzec Zachodni (przed budynkiem Dworca Zachodniego, ul. Głogowska)
•    12, 14 - przystanek Dworzec Zachodni (PST - Poznański Szybki Tramwaj, obok dworca Zachodniego, ul. Zachodnia)
Dojazd na lotnisko
W okolicy dworca dostępne jest bezpośrednie połączenie autobusem linii  59 z Lotniskiem Poznań Ławica. Przystanek „Poznań Główny”, z którego odjeżdża autobus 59 znajduje się przed budynkiem dworca na ul. Dworcowej.
Bilety na komunikację miejską (jednakowe na autobusy i tramwaje) można zakupić w Informacji Turystycznej znajdującej się w holu dworca, w salonie prasowym Relay oraz w biletomacie MPK znajdującym się przed wejściem na część Galerii Avenida.
 

Taxi:Początek strony

Postój taxi położony jest na obszarze od Mostu Dworcowego do Dworca Letniego.

WiFi:Początek strony

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Kasy:Początek strony

Kasy biletowe: PKP Intercity, Przewozy Regionalne Koleje Wielkopolskie czynne całodobowo.

Biletomaty: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Wielkopolskie.

Biuro:Początek strony

InfoDworzec - tel.: (+48 61) 63 31 659 , e-mail: poznan.glowny@pkp.pl

Informacja Kolejowa Koleje Wielkopolskie – tel. 19 757 (numer dostępny całodobowo)

Informacja Turystyczna – czynna codziennie w godz. 9:00 – 17:00, ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań , Tel. (+48 61) 633 10 16, Fax: (+48 61) 633 10 17 

Usługi:Początek strony

Kawiarnie,  cukiernie, artykuły spożywcze, Prasa i książki, kosmetyki, kantor, bankomat. Czynne od godz. 6:00 do 21:30

Toalety:Początek strony

Toalety czynne są całodobowo, płatne 2,80 zł; dostępna jest osobna toaleta z przewijakiem.

Informacja:Początek strony

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

PKP S.A. nie gwarantuje dostosowania taboru przewoźnika do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W tym celu zainteresowany pasażer powinien zgłosić potrzebę udzielenia pomocy w podróży u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:

- telefonicznie pod numerem infoliniikolejowej przewoźnika,

- drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2004 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym

Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu, w celu możliwości bezpiecznego dotarcia do pociągu.

Miejscem spotkania jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną informacją o tym, że jest to miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Pracownicy ochrony fizycznej dworca asystują osobie o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych (niebędących przejściami tylko do użytku służbowego)
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą.
Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada - do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji. W czasie wejścia i wyjścia do i z pociągu asystę i pomoc realizuje drużyna pociągowa.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474 13 13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: pomocprm@pkp.pl  – wówczas w ciągu ok. 15-20 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

Historia:Początek strony

Budynek dworca kolejowego Poznań Główny zaczął obsługiwać podróżnych w 1879 roku. Zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły szybko stał się wizytówką miasta. Pojawiał się na poznańskich pocztówkach i był miejscem odwiedzin turystów. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany po jej zakończeniu w stylu klasycystycznym. W wyniku kolejnej przebudowy na przełomie lat 60-tych i 70-tych obiekt zyskał cechy modernistyczne. 29 maja 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nowy budynek dworca. Obiekt został zbudowano w rekordowo krótkim czasie – od rozpoczęcia budowy do udostępnienia budynku pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Obecnie jest to nowoczesny trzypoziomowy obiekt, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Dworzec Poznań Główny stanowi integralną część wielofunkcyjnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego – inwestycji powstającej na terenach kolejowych w centrum miasta. Oprócz dworca inwestycja obejmuje: dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny na 1 500 aut, nowy układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich oraz nowoczesne centrum handlowe. Funkcje zintegrowanego transportu w rejonie stacji uzupełnia inwestycja miejska - przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zintegrowane centrum komunikacyjne to projekt powstający w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Na podstawie umowy prywatny inwestor buduje na terenie PKP S.A. dworzec oraz centrum handlowe wraz z infrastrukturą drogową i parkingiem. W 2012 roku Dworzec Poznań Główny obsłużył ponad 14 milionów podróżnych.

Bez barier: Początek strony

Kasa dla PRM
Pętla indukcyjna
Interkom
Wszyscy przewoźnicy w kasie
Infodworzec
Język migowy w Infodworcu
Urządzenia wspomagające
WC
Usługa asysty
Parking
Oznakowania poziome
Przewijak

Dostępność peronów:

Dostępność peronów
  • Dostęp na peron za pomocą pochylni/podjazdu
  • Dostęp na peron za pomocą windy/platformy pionowej
    - na peron 1, 2, 3
  • Dojście na peron przy udziale pracownika (osoby udzielającej pomocy) w ramach zgłoszenia przejazdu 48h

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ