Rozkład Jazdy PKP – DWORCE

DWORCE:

Dworzec kolejowy PKP Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław

Lokalizacja:Początek strony

Dworzec Wrocław Główny położony jest w centrum miasta i stanowi dogodny węzeł komunikacyjny. Zlokalizowany jest 3 minuty od Dworca Autobusowego, 15 minut pieszo od rynku, niedaleko Centrum Handlowego ARKADY, Galerii Dominikańskiej,  Aquaparku, hoteli przy ul .Piłsudskiego. Dworzec otwarty całodobowo, z wyłączeniem holu głównego w godzinach 00:00 -04:00.

 

Dojazd:Początek strony

Komunikacja miejska:

- tramwaje: 0L, 0P, 2, 5, 8, 9, 11, 15, 31, 32;

- autobusy: K, N, 109, 110, 112, 113, 114, 120, 122, 125, 145, 146, 325, 602, 612, ;

- dojazd na lotnisko: autobus 106 z ulicy Dworcowej;

- autobusy nocne: 240, 241, 243, 245, 246, 247, 249, 250, 251, 253, 255, 257, 259.

Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej jest dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy.

Taxi:Początek strony

Postój taxi znajduje się przy wschodnim wejściu do dworca, od strony ul. Piłsudskiego. Drugi postój jest przy wejściu południowym od strony ul. Suchej.

WiFi:Początek strony

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Kasy:Początek strony

PKP Intercity:

Na dworcu  są zlokalizowane kasy biletowe PKP IC (kasy nr 1-5 w holu) oraz Centrum Obsługi Klienta, czynne codziennie w godzinach 7:50-19:10). Całodobowe kasy znajdują się w holu dworca.

Dodatkowo w pawilonie południowym (od strony ulicy Suchej) czynne są 3 kasy.

Koleje Dolnośląskie:
Na dworcu są zlokalizowane kasy Kolei Dolnośląskich (kasy 6-7 w holu) oraz Biuro Obsługi Klienta (8 do 19.40).

Przewozy Regionalne:
Na dworcu są zlokalizowane kasy Przewozów Regionalnych (kasy 8-9).

W kompleksie dworca Wrocław Główny dostępne są biletomaty (sprzedaż biletów IC, PR, KD).

Biuro:Początek strony

InfoDworzec - tel.: (+48 71) 717 21 07, e-mail: wroclaw.glowny@pkp.pl

Przechowalnia bagażu:Początek strony

Skrytki bagażowe płatne 14 lub 16 zł - zlokalizowane w tunelu centralnym i bocznym.

Usługi:Początek strony

Apteka, gastronomia, kawiarnie, market, prasa i książki, lokale usługowe (m.in. kantor, informacja turystyczna, zakłady bukmacherskie); pięć bankomatów w hali głównej oraz dwa od ul. Suchej.

Toalety:Początek strony

Toalety czynne całą dobę, płatne 2,50 zł. Pokój matki z dzieckiem znajduje się w każdym kompleksie toalet.

Informacja:Początek strony

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

PKP S.A. nie gwarantuje dostosowania taboru przewoźnika do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W tym celu zainteresowany pasażer powinien zgłosić potrzebę udzielenia pomocy w podróży u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:

- telefonicznie pod numerem infoliniikolejowej przewoźnika,

- drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2004 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym

Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu, w celu możliwości bezpiecznego dotarcia do pociągu.

Miejscem spotkania jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną informacją o tym, że jest to miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Pracownicy ochrony fizycznej dworca asystują osobie o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych (niebędących przejściami tylko do użytku służbowego)
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą.
Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada - do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji. W czasie wejścia i wyjścia do i z pociągu asystę i pomoc realizuje drużyna pociągowa.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474 13 13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: pomocprm@pkp.pl  – wówczas w ciągu ok. 15-20 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

Dojazd do dworca oraz jego dostępność
Przystanki komunikacji miejskiej, postoje taxi oraz parking naziemny, znajdują się bezpośrednio przed budynkiem dworca - komunikacja jednopoziomowa. Ścieżki komunikacyjne są szerokie i łatwo dostępne - brak barier architektonicznych. Wszystkie wejścia do Dworca są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Główne i południowe otwarte jest cały czas, wejścia boczne posiadają drzwi automatyczne. Do wejść wiodą linie prowadzące dla osób niedowidzących. Budynek dworca i teren zewnętrzny oplecione są liniami prowadzącymi i polami uwagi dla osób niedowidzących. Rozmieszczone są też tabliczki z informacjami w alfabecie Braille'a (np. przy windach, podestach, schodach, informacji kolejowej i turystycznej, kasach, itp.). Przy dworcu znajduje się również podziemny parking- wjazd od ul. Peronowej oraz Piłsudskiego wyjazd od ul. Piłsudskiego , postój do 20 minut bezpłatny.

Historia:Początek strony

Dworzec został otwarty w 1856 roku, jako czwarty budynek dworcowy na terenie Wrocławia. Autorem projektu był królewski architekt Kolei Górnośląskiej - Wilhelm Grapow, który osobiście nadzorował prace budowlane. W latach 1899-1904 dworzec rozbudowano w stylu łączącym elementy historyzmu i secesji według projektu Bernarda Klüschego, zachowując znaczne części dotychczasowej konstrukcji. Lata wojny, a przede wszystkim następujący po niej okres PRL nie były dla budynku łaskawe. Dworzec ogołocono ze zdobień art déco wprowadzonych podczas przebudowy z przełomów wieku. Przeprowadzona w latach 2012-2012 wielka modernizacja zabytkowego obiektu, współfinansowana przez UE, pozwoliła przywrócić Wrocławskiemu Dworcowi dawny, reprezentacyjny wygląd. dzięki niej przeszło 160-letni gmach wyposażony został w rozwiązania techniczne, pozwalające nazwać go całkowicie nowoczesnym.

Bez barier: Początek strony

Kasa dla PRM
Interkom
Język migowy w Infodworcu
Język migowy w kasie
Urządzenia wspomagające
WC
Usługa asysty
Parking
Oznakowania poziome
Przewijak
Pokój opiekuna

Dostępność peronów:

Dostępność peronów
  • Dojście na peron przy udziale pracownika (osoby udzielającej pomocy) w ramach zgłoszenia przejazdu 48h

Mapa dworcaPoczątek strony

Nasz serwis używa ciasteczek do profilowania prezentowanych treści, w tym reklam, co umożliwia dopasowanie treści do potrzeb użytkowników. Dlatego prosimy, abyś zgodził się na przechowywanie w Twojej przeglądarce ciasteczek. Ponieważ niektóre treści, w tym reklamy przygotowywane mogą być przez podmioty zewnętrzne, informacje o ciasteczku będziemy udostępniać naszym partnerom biznesowym. Zgoda jest dobrowolna.

NIE ZGADZAM SIĘ ZGADZAM SIĘ